Jak rozpoznać świerzb?

Jeżeli w charakterystyczny sposób swędzi Cię skóra, Twój naskórek nie wygląda naturalnie, a Ty nie czujesz się z tymi objawami swobodnie i komfortowo, koniecznie wybierz się do dermatologa po to, aby zdecydował, czy czasem nie masz problemu z poważnymi dolegliwościami skórnymi takimi jak chociażby coraz częściej występujący świerzb. O tym, na czym polega to schorzenie dowiesz się w dalszych fragmentach.
Na początek sprostowanie – świerzb nie przechodzi na człowieka ze zwierzęcia, tylko z człowieka na człowieka, więc jeśli mamy już kogoś obwiniać za jego pojawienie się na naszej skórze, to na pewno nie powinien to być nasz pupil zaś ktoś, z kim mieliśmy styczność. Wystarczy wytarcie dłoni wspólnym ręcznikiem z osobą zarażoną i od razu ryzyko przechodzi na nas. Świerzb zawsze wiąże się z uczuciem bardzo silnego świądu. Samice składają jaja, a przez okres dokładnie trzech tygodni rodzą się nowe osobniki.

Objawy na jakie warto zwrócić uwagę to między innymi reakcja uczuleniowa. Niestety najcięższe przypadki świerzbu wynikają nawet nie tyle z zaniedbania chorującego, co przede wszystkim z tego względu, że trudno jest symptomy świerzbu właściwie rozpoznać. Generalnie można tę chorobę pomylić na przykład z silnym świądem typowo z reakcji alergicznej pokarmowej, albo nawet jako efekt pogryzienia przez owady, czy zmiany środków chemicznych stosowanych do prania. Świąd wynika z tego, że obecny na skórze pasożyt zaczyna robić specyficzne norki, drążąc w skórze chorującego. Poza silnym świądem, kolejne objawy to zmiany o charakterze grudkowym oraz rumień, a także pęcherzyki i bolesne krostki.
Autor: