Miopatia nabyta

Terminem miopatia nabyta definiuje się charakterystyczną dolegliwość mięśniową bazującą na konkretnych uszkodzeniach wewnątrz tkanki mięśniowej, a co za tym idzie objawach w postaci ogólnego osłabienia mięśniowego. Jakie symptomy daje to schorzenie na co dzień i w jaki sposób zorientować się, że to co odczuwamy to akurat miopatia? Zobacz, co przygotowaliśmy dla Ciebie w naszych dalszych fragmentach.
Ogólnie rzecz biorąc pacjent skarży się na to, że wszystko go boli, tak jakby miał zakwasy po przeciążeniu tkanki mięśniowej. W praktyce jednak zupełnie nie ma ta choroba chociażby najmniejszego związku z przetrenowaniem czy w generalnie jakąkolwiek dolegliwością medyczną na skutek aktywności sportowej. Jest wręcz odwrotnie, miopatia mięśniowa atakuje w momencie, gdy człowiek o siebie nie dba. W grę wchodzą tu z jednej strony używki takie jak przykładowo nadużywanie napojów wyskokowych, ale też z drugiej strony niekiedy winna jest słaba odporność oraz poważne problemy z układem immunologicznym.

Często winne są też lekarstwa, które mają skutki uboczne. Miopatia nabyta jest po prostu zniszczeniem mięśni jako konsekwencja naszego złego trybu życia. Co więcej, problemy mięśniowe często wynikają z wad genetycznych takich jak chociażby dystrofia mięśniowa. Ponadto miopatia to nierzadkie następstwo chorób endokrynologicznych oraz zmian hormonalnych. Przeważnie winna jest wówczas niedoczynność tarczycy. Musimy pamiętać, że wiele leków opartych w swym składzie na przykład na sterydach może pociągać za sobą wyniszczenie mięśniowe.
Autor: