Siemię lniane – jakie ma właściwości?

Zwyczajny len zwany z łaciny linum usitassissimum to roślina doskonale znana już stulecia temu, która odkryta została zwłaszcza przez dawnych mieszkańców Bliskiego Wschodu. Jest to taki gatunek, który rozpowszechniony jest praktycznie na całym świecie bez wyjątku, w tym także w Polsce. Musimy jednakże pamiętać o tym, że len mimo iż wpisał się do naszej krajowej tradycji jako materiał, z którego szyte są cieniutkie, przewiewne i zdrowe dla ludzkiej skóry ubrania, dodatkowo jest to znakomity składnik odżywczy, jaki powinien być równie wartościowym elementem naszego codziennego standardowego jadłospisu. W czym len może pomóc?
Len zwyczajny jest często występującym produktem spożywczym w swym charakterze, bowiem dostępny jest jako siemię lniane. Niweluje on zaparcia i stany zapalne jelit, dlatego nie ma się co dziwić, że jest chętnie polecany jako naturalny wspomagacz normujący perystaltykę. Co więcej, nie zapominajmy również o tym, że to właśnie len zawarty w siemieniu lnianym jest odpowiedzialny jak żaden inny składnik diety codziennej za regulowanie poziomu cholesterolu.

Posiada on mnóstwo wielorakich właściwości zdrowotnych co przesądza o tym, iż jednoznacznie jest to składnik który powinien wystąpić w jadłospisie każdego – od małego dziecka, aż do seniora.
Siemię lniane posiada znakomite właściwości łagodzące, dlatego może zmniejszać zbyt wysoki poziom cukru we krwi. Jest idealnym naturalnym składnikiem na nadżerki żołądka, a nawet zaleca się go pacjentom chorującym na nowotwory, oczywiście jako dodatek do zdrowego jadłospisu. Niektóre badania pokazują też, że siemię lniane regularnie jedzone trzy razy w tygodniu działa profilaktycznie, zapobiegając rozwojowi raka jelita grubego.
Autor:

, , , , ,