Grypa – cała prawda o wirusie typu A

Grypa typu A jest jednym z najczęstszych dolegliwości związanych przede wszystkim z okresem między poszczególnymi sezonami. Niemniej jednak powinniśmy wiedzieć, że to wcale nie jest stan naturalny, że w momencie, kiedy pojawia się przejście z lata na jesień czy z zimy na wiosnę konieczne jest chorować. Nie zawsze tak jest i nie musi tak wcale być, wszystko to kwestia odpowiedniej profilaktyki. Więcej o tym, jak wystrzegać się grypy czy to typu A, czy w każdej jej innej postaci w dalszych akapitach. Zapraszamy do lektury naszego poradnika.
Zacznijmy jednakże od tego, na czym opiera się w ogóle grypa typu A, a mianowicie pamiętajmy, że jest to zespół przeróżnych symptomów wskazujących na infekcję i stan zapalny naszego organizmu w ogóle.

Przeważnie nosicielami tego wirusa są ludzie, ale zdarzają się także przypadki wystąpienia grypy typu A u zwierzęcia, zwłaszcza jeśli mowa o takich gatunkach jak ptaki czy świnie. Jeżeli chodzi natomiast o człowieka, to nie zapominajmy, że my cierpimy nierzadko zarówno na grypę typu A, jak i wirus grypy typu B. W zakresie tytułowego wirusa typu A z kolei można mówić o dwóch standardowych podtypach jakie dzielą się ze względu na kategorie białka wchodzącego w skład otoczki białkowej. Przekładając na język ludzki – mowa o typie H oraz podtypie N, z czego pierwszy wiąże się z hemaglutyniną a drugi z neuramidazą. Warto wiedzieć, że obecność białka jest w przypadku gromadzenia się bakterii wirusowych grypy niezbędnym składnikiem, ponieważ to właśnie dzięki odpowiedniej ilości białka wirus właściwie się namnaża. Charakteryzując wirus typu A warto zwrócić uwagę na to, że jest on mocno zmienny, a to za sprawą faktu, iż ma on skłonności do częstego modyfikowania.
Autor: